Son zamanlarda TV reklamlarında denk gelmiş olabilirsiniz: SEK, sütü zararlı mikroorganizmalardan ayırırken içerisindeki faydalı maddeleri koruyan yeni bir yöntem olan seramik filtrasyonla yeni nesil bir günlük süt üretti. Bu sütü farklı kılan yönü çok yüksek bir ısıl işleme tabi tutulmaması, bunun yerine seramik bir filtre sisteminin kullanılması. Bu sayede içerisindeki bakteri yükü ortadan kaldırılırken ısıya karşı oldukça hassas olan vitamin, mineral ve protein gibi içerikler de korunmuş oluyor. Böylece süt hem sağlıklı hem de sağıldığı andaki kadar besleyici kalabiliyor.

SEK hayata geçirdiği bu yeni seramik filtrasyon teknolojili üretim sürecinin avantajlarını tescillemek için İTÜ Gıda Mühendisliği Bölümü’nün kapısını çaldı. TAT Gıda ile yapılan protokol ile de İTÜNOVA TTO sürece dahil oldu.

Yeni nesil günlük süt ürününün besin değerleri, İTÜNOVA TTO ile TAT Gıda’nın yapmış olduğu protokol doğrultusunda İTÜ Gıda Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyesi Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu yürütücülüğünde uluslararası akredite kurumlara gönderilerek analiz edildi.

Analiz sonucunda TAT Gıda’ya verilen rapor ile yeni nesil günlük süt ürününün İTÜNOVA tarafından sunulan protein, vitamin ve mineral içeriği ile yüksek besin değerleri onaylandı ve yeni yöntemin avantajları ortaya konulmuş oldu.

Bu projede Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu ve İTÜ Gıda Mühendisliği Bölümü tarafından sağlanan danışmanlık ve yürütücülük süreçlerinin ticari ve bürokratik prosedürlerini İTÜNOVA TTO üstlendi.

Paylaş

Cevapla