Günümüzde gelişmiş endüstriler insanoğlunun geçmişten gelen neredeyse tüm problemlerini çözmeyi başarıyor. Mikroplardan kurtuluyoruz, gıdalarımız daha uzun süreler dayanıyor, ilaçlar hastalıklara çare oluyor, kozmetik ürünler cilt problemlerimizin üstesinden geliyor. Tüm bunlar geliştirdiğimiz ve ürettiğimiz 80 bin kimyasal sayesinde oluyor.

Ancak bu sorunları çözerken, başka dengeleri değiştirip farklı sorunlarla karşılaşmaya başlıyoruz. Ürettiğimiz kimyasallardan bazıları, insan vücudu için istenmeyen etkiler yaratıyor ve hormon dengelerini bozuyor. Toprağa, kanalizasyona ve su kaynaklarına karışan farklı işler için geliştirilmiş kimyasallar, olmaması gereken noktalara ulaşıp yan etkiler yaratıyor.

Bu kimyasallara ”Endokrin bozucu kimyasallar” deniyor. En bilinen etkisi ise kadın hormonu gibi davranması ya da erkeklik hormonunun etkisini azaltması. En çok ilgilenilen etkisi bu olsa da aslında başka etkileri de mevcut.

Doç. Dr. Özlem Karahan Özgün de T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile endokrin bozucu kimyasalların belirlenmesi ve etkilerinin önlenmesi konusunda dünya çapında bir çalışmaya imza atıyor. Dünya üzerine şimdiye kadar endokrin bozucu etkisi test edilmemiş yüzlerce kimyasalın test edildiği proje, özellikle Türkiye’nin doğal kaynaklarının korunması için çok değerli adımlar atıyor.

İTÜNOVA TTO’nun da destekleriyle yer aldığı projenin detaylarını Doç. Dr. Özlem Karahan Özgün’den dinledik.

Paylaş

Cevapla