2000 yılından bu yana doğal dil işleme alanında çalışmalar yürüten İTÜ Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Gülşen Cebiroğlu Eryiğit, İTÜNOVA TTO’nun Türkiye’den ABD’ye gerçekleştirdiği ilk lisanslama başarısı olma özelliğini taşıyan İTÜ Doğal Dil İşleme Yazılım Zinciri ile makineler ve insanlar arasındaki Türkçe iletişimi nasıl doğal ve verimli hale getirdiklerini anlattı.

Bugün tüm dünyanın bilgi birikiminin terabaytlarca alanlarda depolandığını; ama bu bilgi yığınının ayrıştırılamadığını, işlenemediğini ve anlamlandırılamadığını biliyoruz. İnsan gücü ile gerçekleştirilemeyecek kadar büyük bir veritabanı her gün yeni bilgilerle çığ gibi büyüyor.

Sosyal medya ortamlarında konuşulanlar, markalarla ilgili forumlarda yapılan yorumlar, aransa bile bulunamayan bilgi dolu dokümanlar, yazım hatası veya işaret dili veya mesaj dili nedeniyle erişilemeyen anahtar kelimeler ve benzeri… Bunların hepsi aslında doğru ayrıştırılarak ve anlamlandırılarak çözümlense, ihtiyaç sahipleri için paha biçilmez stratejik değere sahip bilgiler barındırıyor.

İnsan gücü ile yapılamayacak kadar yüklü bu işi, ancak makinelerin yapabileceği biliniyor. Dolayısıyla doğal dil işleme yeteneğine sahip makineler geliştirmek bugün dünyada hala gelişmekte olan çok kritik bir teknoloji. Hele bir de popüler dillere göre farklı bir dil ailesine mensup olan Türkçe, makinelerin öğrenmesi için en zor diller arasında. Şu an ticarileştirildiği söylenen örneklerin yetenekleri fazlasıyla sınırlı.

Bu noktada İTÜNOVA TTO, Türkçe Dil İşleme Teknolojileri konusunda 15 yıllık bir akademik birikimin ürünü olan İTÜ-DDİ Yazılım Zincirini endüstrinin kullanımına açıyor.

Paylaş

Cevapla