Teknoloji ilerlerken insanoğlunun en fazla gelişme görmek istediği noktalardan biri de sağlık. Birçok çaresiz hastalık için umut verici tedaviler geliştirmeye devam ederken bir yandan da mevcut başarılı yöntemleri geliştirmek önemli bir görev. Böylece hem doktorların işlerini kolaylaştırmak, müdahale alanlarını genişletmek mümkün olurken hem de tedavilerin daha hızlı, daha acısız, daha sorunsuz hale gelmesini sağlıyoruz.

İnsan vücudunda çalışmayı en zor kılan koşullar çoğu zaman alan darlığı ve hassas bölgelere yakınlık oluyor. Böyle bir durumda doktorların geri bildirim alabilmesi, operasyonun başarısında önemli rol oynuyor.

İTÜ Makine Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Doç. Dr. İlker Murat Koç geliştirme sürecine dahil olduğu yöntem de doktorların çalıştıkları bölge konusunda daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlayacak önemli bir teknoloji. Özel sensörler kullanan bu teknoloji, bir cihaz yardımıyla bir bölgeye dokunduğunuzda size sanki kendi elinizle dokunmuşçasına bir geri bildirim sağlıyor. Böylece çok daha dar alanlarda, özel tasarlanmış cihazlarla daha hassas bir çalışma uygulanabiliyor.

Araştırmanın detaylarını konuşmak ve İTÜNOVA’nın projeye katkılarını dinlemek için bu hafta Doç. Dr. İlker Murat Koç’un odasına konuk oluyoruz.

Paylaş

Cevapla