Tüm dünyayı birbirine bağlayan telekomünikasyon ağı, yüksek maliyetler ile çalışırken; sıkı rekabet operatörlerin sürekli yeni ve ürün hizmetler pazara sunmasını zorunlu hale getiriyor.

İTÜ Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayşe Tosun tarafından İTÜNOVA TTO ile birlikte gerçekleştirilen RDMOAYI (mobil operatör altyapı yazılım iyileştirme projesi), operatörlerin bu rekabette bir adım öne geçmesini mümkün kılıyor.

Proje, operatörlerin yeni ürün ve hizmetlerini pazara sunarken daha verimli, esnek ve düşük maliyetler ile çalışmasını sağlarken, kalitelerini artırarak çalışmalarının da önünü açtı.

Proje kapsamında geliştirilen ‘Süreç Haritası’ ve ‘Test Yönetim ve Otomasyon Platformu’ aracılığıyla, telekomünikasyon operatörleri için hazırlanan tüm yazılım projelerindeki planlama, analiz, geliştirme, yayımlama, entegrasyon, test ve devreye alım süreçlerine dahil edildi. Telekomünikasyon devi Ericsson ise yazılım test sürecinin tamamına dahil olarak yeni ürünlerin hızlı bir şekilde ve yüksek kalitede pazara sunulmasına katkıda bulunuyor.

Paylaş

Cevapla