Küresel ısınma bazı çevrelerde halen bir tartışma konusu olsa da, bilimsel anlamda bakıldığında etkileri çoktan görülmeye başlamış durumda. Artık mesele küresel ısınmanın etkilerinden tümüyle kurtulmak değil, bunu ne kadar hızlı yavaşlatıp etkilerinde ne kadarını bertaraf edebileceğimizle ilgili.

Durum böyle olunca insanoğlunun birçok alışkanlığını gözden geçirmesi ve gündelik hayattan tarım ve sanayiye birçok farklı alanda yenilikler yapması gerekiyor. Yani artık ne kadar rüzgar türbini ya da güneş paneli kuracağımızı değil, her anlamda yaşlanan dünyamıza nasıl uyum sağlayacağımızı planlamamız gerekiyor.

Bu anlamda Türkiye’den çıkan dikkat çekici bir proje de yeni nesil ısı pompalı kurutma makinesi. İTÜ Makine Mühendisliği Fakültesi Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Kadir Kırkköprü’nün hayata geçirdiği projede hem fan tasarımı gibi konularda maksimum enerji verimliliği hem de Küresel Isınma Potansiyeli ( Global Warming Potential : GWP) düşük olan HC tipi gaz kullanılması hedefleniyor. Dolayısıyla proje bu yönüyle Türkiye’de bir ilk olma özelliğine de sahip.

Kadir Kırkköprü ile bu projenin detayları ve üniversite – sanayi işbirliğinin katkıları üzerine bir röportaj gerçekleştirdik.

Paylaş

Cevapla