Çeşitli teknik ve bilimsel araştırma çalışmaları için geliştirilen mikro drone’lar birçok avantajının yanında önemli eksikliklere de sahip. Hafif ve küçük yapıları sayesinde oldukça çevik ve hızlılar fakat bu aynı zamanda kırılgan ve güçsüz oldukları anlamına geliyor. Stanford ve EPFL üniversitesi araştırmacılarının geliştirdiği mikro drone tüm olumsuzlukları geride bırakıyor.

Araştırma ekibinin geliştirdiği drone FlyCroTug adını taşıyor. İsmini “uçuş” (fly), “mikro” (micro) ve “çekiş” (tug) kelimelerinden alan drone, kendi ağırlığının 40 katına kadar nesneleri çekebiliyor. Üstelik nesneleri taşımanın yanında kapı açma gibi farklı mekanik görevleri de yerine getirebiliyor.

Drone’un bu görevleri gerçekleştirebilmesi, tasarımında yatan detaylarda gizli. Mikro omurgasının altında yer alan güçlü yapıştırıcılar sayesinde pürüzsüz yüzeylere bile tutunabilen FlyCroTug, çekiş gücünü de buradan alıyor. Böylece 100 gramlık gövdesiyle 40 Newton güç uygulayarak 4 kilograma kadar ağırlıkları taşıyıp çekebiliyor.

Araştırma ekibinden Matthew Estrada, mikro drone’u geliştirirken doğadan ilham aldıklarını belirtiyor. Ekip, mikro drone’lara en yakın eşdeğer olarak küçük uçan böcekleri aldı ve özellikle eşek arılarının kendilerinden çok daha ağır olan avlarını kolaylıkla hareket ettirebildiklerini gördü.

Eşek arılarının sık sık büyük avlara yöneldiğini belirten Estrada, eğer avlarını taşıyacak kas gücüne sahip değillerse, onları yere sürükleyip pençeleriyle parçalayarak, parça parça taşıdıklarını söyledi. Bu vinç benzeri kanca sistemine sahip mikro drone FlyCroTug da tam olarak aynı şekilde çalışıyor.

Mikro drone’ların özellikle arama kurtarma görevlerine kolaylıkla adapte edilebileceği belirtiliyor. Dar ve engebeli yerlere girebilir, çekiş ve taşıma kuvvetiyle etrafındaki engellerden kurtulabilir ve zor durumdaki insanlara yardım götürebilirler.

Ancak bunun için henüz çok erken. Nitekim ekip de bunun henüz konsept bir çalışmadan ibaret olduğunu söylüyorlar. İleride drone’u uzaktan kumandandan kurtarıp otonom uçmasını sağlamayı hedefliyorlar.

Paylaş

Cevapla