Yeni geliştirilen 3B basılmış esnek kemik yapıları, tıpkı yukarıda görülen insan omurgası gibi, kemik kırılmalarıyla sonuçlanan yaralanmaların iyileşme sürecini hızlandıracak.

Kaydettiği çığır açan ilerlemelere rağmen, modern insanın (Homo sapiens) anatomik yapısı milyonlarca yıldır aynı. Gelişme devinimi, anatominin kırılgan yapısını gözetecek şekilde gerçekleşirken, insanın derisi ve derisinin altı hâlâ 2 milyon yıl öncesindeki kadar ve belki de ondan daha kırılgan.

Chicago Northwestern University akademisyenlerinden Dr. Ramille Shah ve ekibinin 3B baskı teknolojisi ile ürettiği aşırı esnek  kemik iskeletleri, cerrahlara kemik kırılması vakalarını tedavi etmek için hızlı ve düşük maliyetli bir çözüm sunuyor. Bu metot ile aşırı esnek materyale kalça kemiği, kafatasının üst bölümü ve diğer kemik formları verilebiliyor.

100716_cm_hyperbone_inline2_730

Esnek kemikler 667 newton (68.03886 kgf) kuvvete dayanabiliyor

3B esnek kemik iskeleti üretiminde kullanılan materyal esnek polimer ile insan kemiğinde ve dişlerinde bulunan bir kalsiyum tuzu olan hidroksiapatitin karışımı ile elde ediliyor. Uygulandığında materyalin minerali gerçek kemiğin bir ay içerisinde iskeleti dolduracak şekilde büyümeye başlamasını sağlıyor.

Dr. Shah’ın ‘kemikleri’ henüz yalnızca hayvanlarda denendi. Fareler üzerinde gerçekleştirilen spinal implant sonrasında, doğal nakillerdeki kadar iyi bir uyumun yanı sıra, doku ve kemik büyümesi gözlemlendi.

Kafatası zedelenen bir makak üzerinde gerçekleştirilen denemede ise 3B bastırılmış kemik iskeletinin maymunun doğal kemik dokusuyla neredeyse tamamen bütünleştiği görüldü.

667 newton’a  (68.03886 kgf) kadar kuvvete dayanabilen materyal, yumuşak bir formda olduğu için cerrahlar tarafından dikiş veya yapıştırıcı gerekmeksizin tamir edilebilecek. Dr. Shah, buluşunun insanlığı zarar gören kemiklerin kolaylıkla ve hızlıca değiştirilebileceği geleceğe bir adım daha yaklaştırdığı görüşünde.


Referans

  1. A.E. Jursak et al. Hyperelastic “bone”: A highly versatile, growth factor-free, osteoregenerative, scalable, and surgically friendly biomaterial. Science Translational Medicine. Vol. 8, September 28, 2016, p. 127. doi: 10.1126/scitranslmed.aaaf7704.

Paylaş

Cevapla