2018 Nobel Fizik Ödülü “lazer fiziği alanında yaptıkları çığır açan icatlarından” dolayı ABD’li Arthur Ashkin, Fransız Gerard Mourou ve Kanadalı Donna Strickland’e verildi. Donna Strickland’in ödül almasıyla birlikte 55 yıl sonra bir kadın Nobel kazanmış oldu. Strickland ayrıca Nobel kazanan üçüncü kadın oldu.

Ashkin, hassas optik lazer sistemleri geliştirerek bunların biyolojik sistemlere uygulanması ve sağlık alanında önünü açtığı için ödüle layık görüldü.

Ödülün diğer sahipleri Mourou ve Strickland ise ortak yürüttükleri çalışmada icat ettikleri yüksek yoğunluklu, çok kısa aralıklı optik titreşimlerin lazer teknolojisinde çığır açarak, çok küçük nesnelerin ve çok hızlı süreçlerin araştırılabilmesini sağladığı için ödüle layık görüldü.

Üç bilim insanı Nobel ödülününü yanı sıra 1 milyon dolarlık para ödülünün de sahibi oldu. Ödülün yarısının Arthur Ashkin’e verildiği, diğer yarısının ise Gerard Mourou ile Dana Strickland arasında paylaştırıldığı belirtildi.

Donna Strickland, 1903 yılında Nobel alan Marie Curie ve 1963 yılında Nobel alan Maria Goeppoert-Mayer’den sonra Nobel alan üçüncü kadın bilim insanı oldu.

96 yaşındaki Arthur Ashkin ise ödülü kazanan en yaşalı bilim insanı oldu. Ashkin’den önce en yaşlı bilim adamı, 2002’de 88 yaşındayken ödüle layık görülen Raymond Davis Jr. olmuştu.

Paylaş

Cevapla