ABD’li bir girişim olan Catalog, Wikipedia üzerinde bulunan bütün İngilizce metinleri geliştirdikleri bir DNA’ya sığdırmayı başardı.

Kilolarca ağırlıktaki bilgisayarlarla ve hafıza kartlarıyla başlayan süreçte bilgi depolama sistemleri, oldukça değişti ve gelişti. Başlangıçta ağır ve hantal olan depolama makinaları zaman içerisinde daha minimalist tasarımlara sahip olurken, bağlantı ve veri akışı konusunda ise hız kazanmaya çalıştılar. Teknolojiye ilişkin günümüzün en önemli sorunlarından biri olan sabit disklerden SSD’lere geçiş çabası da tam olarak bu sebepten ilgi çekiyor. Bu kapsamda çalışmalarına devam eden ABD’li girişim Catalog bünyesinde görev alan bilim insanları, Ar-Ge faaliyetleri sonucu dijital bilgileri bir DNA’ya yüklemenin yolunu buldular.

Şirket, cuma günü yayınladığı bir basın bildirisi ile Wikipedia içerisinde bulunan tüm İngilizce metinleri bir DNA’ya yüklemeyi başardıklarını açıkladı. Bahsi geçen İngilizce veri toplamda 16 GB’lık yer kaplarken, yükleme işlemi, devasa boyutta bir makine olan DNA yazıcı vasıtasıyla gerçekleştirildi. Boyutu dolayısıyla her ne kadar kullandığımız depolama sistemlerinin yakın zamanda tarih olmasını sağlaması beklenmese de teknoloji kavramı günümüzde çok ciddi bir hızda değişiyor ve gelişiyor.

Catalog, insan DNA’sından çok daha kısa ve sentetik DNA iplikleri kullanarak bu depolama birimine son şeklini vermiş durumda. DNA’lar her ne kadar küçük bir yapıda görülse de , depolama alanını yüksek tutmak adına bu sarmalı oluştururken ipliklerden tonlarca kullanılıyor. İlk bakışta depolama görevini son teknoloji SSD’lerden alıp DNA’ya vermek, insana geri adım gibi gelebilir ancak unutmamakta fayda var ki DNA aslında dünya üzerinde görülmüş en dayanıklı bilgi kaynağı.

Şimdilik yaygın bir kullanım alanı olmasa da Catalog, ilk müşterisiyle anlaştı bile. İnsanların edindiği bilgileri Güneş sisteminin her bir yerine dağıtmayı hedefleyen Arch Mission Foundation organizasyonu Catalog’un ilk müşterisi oldu.

Merkezi Boston’da bulunan Catalog’un şu anda sahip olduğu DNA yazıcı makine, saniyede 4 megabit’lik dosya aktarımı yapabiliyor. Devam eden faaliyetler sonucu bu kapasitenin günlük 125 GB’a çıkması bekleniyor. Süreçte DNA’ların kozmik ışınlar tarafından bozulabildiği iddiası önemli bir engel olarak görülmesine rağmen Catalog, geliştirilen DNA’nın alternatiflerine göre daha stabil bir depolama birimi olacağının söylüyor.

Paylaş

Cevapla