Astronomlar Samanyolu galaksisinin dışından gelen yeni radyo patlamaları keşfetti. Keşfedilen radyo dalgalarının kendini tekrar etmesi heyecan uyandırdı.

Kanada Hidrojen Yoğunluk Eşleme Deneyi (Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment – CHIME) teleskopunu kullanan bilim insanları, 1,5 milyar ışık yılı uzaklıktaki galaksiden gelen 13 farklı hızlı radyo patlaması (Fast Radio Burst – FRB) tespit ettiler. Tespit edilen patlamaların en düşük frekans hızının 400MHz olduğu belirlendi.

Şimdiye kadar 60’tan fazla FRB tespit edilse de sadece bir tanesi kendini tekrar etmişti. Yeni tespit edilen FRB’lerden biri 6 kez kendini tekrar edince bu gelişme bilim dünyasında heyecan yarattı.

Bilim insanları patlamaları Temmuz ve Ağustos 2018 arasındaki üç haftalık bir süre zarfında kaydettiler ve CHIME hala “işletmeye alma öncesi” aşamasındaydı. Yani CHIME henüz tam potansiyeline ulaşmamıştı. Bu da keşfedilmeyi bekleyen daha fazla sayıda patlama olabileceğini gösteriyor.

Bu patlamaların kaynağı henüz belli değil. Magnetar’ların sonucu veya güçlü bir şekilde manyetikleşen nötron yıldızları olabilir. Menşei ne olursa olsun, tespit edilmeleri değerli bilgiler sağlayabilir. Toronto Üniversitesi’nden Cherry Ng, yaptığı açıklamada “saçılmaların” (elektronların ve manyetik alanların patlamaların uzun yolculuğu üzerindeki etkisi), bu radyo dalgalarının kökenlerinin belirlenmesine yardımcı olabileceğini söyledi.

Kaynağı kesin olmasa da kesine yakın bir şey var: Bu patlamaların çok daha yaygın olması kuvvetle muhtemel. Eğer gözlemciler CHIME henüz tam randımanlı çalışmadan 13 patlama tespit ettiyse daha fazlasını bulmaları epey olası.

Paylaş

Cevapla